Search
Mobile Menu Open/Close

Boards and Commissions Members

Board of Health (Term: 3 Yrs)

Dr. Brian Miller (2/2025)
vacant (2/2022)
Dr. Korine G. Vlahos (2/2025)
Deborah Grant (02/2025)
George Preckwinkle (12/2025)
Senator Doris Turner (9/2024)
Theresa Smith (02/2026)
Dr. Rajan Dhamrait (06/2026)

Board of Review (Term: 2 Yrs)

John Hawkins (06/2024)
Vacant (09/2021)
Chip Smith (08/2025)

Buffalo, Dawson, Mechanicsburg Sewer Commission (Term: 6 Yrs)

Frank Lane (04/2028)

Building Code Board of Appeals (Term: 1 Yr)

Henry "Patt" Patterson (11/2024)
Steven D. Ponder (11/2024)
William Bishop IV (11/2022)
Larry D. Hemingway Sr. (11/2024)
Keith Moore (11/2024)
Tony Smarjesse (11/2024)
Steve Welch (11/2024)

Central Illinois Economic Development Authority (Term: 6 Yrs)

Andy Goleman (05/2025)

Community Service Block Grant Advisory Council (Term: 3 Yrs)

Linda Fulgenzi (09/2025)
Clyde Bunch (09/2025)
Shannon Fehrholz (09/2025)
Craig Hall (09/2025)
Maria Ray (07/2026)
Mallory Beck Westcott (08/2026)
Michele Tucker - Advocate (09/2026)
Spurgeon Johnson - Small Business (09/2026)
Sharon Brown - Advocate (09/2026)
Major Jeff Eddy - Advocate (11/2026)
David Yankee (09/2023)
Sarah Graham (09/2024)
Carole Grigiski Keating - Advocate (02/2025)
Barbara Rochelle - Small Business (02/2025)
Rev Silas Johnson - Advocate (02/2025)

County Extension Board (Term: Annual Appt)

Brad Miller (05/2024)
Dave Mendenhall (05/2024)

Deputy Merit Commission (Sangamon County)(Term: 6 Yrs)

Mark Pennell (01/2029)
Carole Grigiski Keating (01/2025)
Tim Timoney (02/2027)
Tyrone Pace (2/2029)
William (Bill) W. Taft (2/2025)

Ethics Officer for Sangamon County

Joel Benoit

ETSB-E911 (Term: 1 Yr)

Joseph Powell (09/2024)
Xavier Rice (09/2024)
Ken Scarlette (09/2024)
Rich Coon (09/2024)
Dick Rentschler (09/2024)
TJ Henson (09/2024)
Brian Churchill (09/2024)

Farmland Review Committee 

Joe Pickrell
Mark Reichert
vacant 
Tom Foran (alternate)

Historic Preservation Commission (Term: Staggered)

Charles (Chuck) Pell, Chair (06/2026)
Tina Lathan (06/2024)
Jeanette Goza (06/2024)
Tabitha Bock (06/2028)
Aakash Raut (06/2025)
Mike Brooks (06/2025)
Dean Williams (06/2026)
Robert Sherman (06/2027)
Thomas J. Bazan (06/2027)

Lanesville-Illiopolis Drainage District (Term: 3 Yrs)

John Bruntjen (09/2025)
George Allspach (09/2026)
Jeff Stahl (09/2024)

Local Emergency Planning Committee (LEPC)

Tim Krell

Mechanicsburg-Buffalo Water Commission (Term: 6 Yrs)

Blaise Aarup (11/2029)

Mid Illinois Medical District Commission (Term: 4 yrs for 1st, 5 years after)

Brian McFadden (04/2026)

Sangamon County Board of Managers

Buddy Blackmon
Anjanette Briscoe
Stephanie Brown
Mary Carter, Treasurer
Andrew Churchill
Mark Crawford
Linda Douglas-Williams
Lynn Evans
Abe Forsyth
Michael Frakes
Tom Fraase
Mike Harth
Jaimie Kauffman
Ann Mares
Toni Perry, Secretary
Kelly Reed, Vice Chair
Alisa Smock, Chair
Paul Truax
Kahla Zander
(Vacant non-union position) (2)
(Vacant union-position) (1)

Sangamon County Central Dispatch Services

Chris Mueller
Xavier Rice
Chief Ken Scarlette
Chief  Brandon Blough
Chief Todd Masterhan
David Mendenhall (9/2024)
Sheriff Jack Campbell

Sangamon County Ordinance Violation Hearing Officers (Term: 2 Yrs)

Dan Noll (11/2022)
David White (11/2022)

Sangamon County Water Reclamation District Board(Term: 3 Yrs)

Dick Ciotti (R) (05/2024)
John Hearn (D) (5/2025)
vacant (R) (05/2025)
Terry Schierholz (R) (05/2026)
James Reinhart (D) (05/2026)

Sangamon Mass Transit District (Term: 5 Yrs)

Wynne Coplea (R) (02/2017)
Karen Hasara (R) (02/2027)
Reverend Jerry Doss (D) (02/2028)
Sue Davsko (R) (02/2029)
Sandra Douglas (D) (02/2025)
Brian Brewer (R) (02/2026)
Leslie McCarthy (D) (02/2026)

Sangamon Menard Area Regional Transit Authority Oversight Committee

George Preckwinkle
Tom Madonia
Linda Douglas-Williams
Lori Williams
Frank Squires
Ed Whitcomb
Robert Lott

Sewer Rebate Board (Term: 1 yr)

Clyde Bunch (09/2024)
Sunshine Clemons (09/2024)
Herman Senor (09/2022)

South Sangamon Water Commission (Term: 2 yrs)

James Roth (05/2025)

Springfield Airport Authority (Term: 5 yrs)

Elizabeth Delheimer (11/2026)
Dianne Barghouti Hardwick (08/2026)
Frank Vala (05/2028)

Springfield-Sangamon County Regional Planning Commission (Term: 4 yrs)

Chris Hembrough (02/2028)
Eric Hansen (02/2025)
Larry Hamlin (02/2025)

Woodwreath Cemetery Board(Term: 6 yrs)

Bonnie Graham (11/2025)
Justin A. King (11/2025)
Vincent King (11/2025)
Michael Neuman (11/2022)
David Davenport (11/2022)
William Pfeffer (11/2028)

Workforce Investment Board (Term: Staggered 1, 2, 3 Yrs)

Ryan McCrady (9/2026)
Indra Perry (9/2026)
Robert Kerr (9/2026)
Twyla Moore (09/2026)
Patty Mendoza (9/2024)
Leslie J. Picco Fyans III (9/2026)
Gloria Brummer (9/2024)
Dr. Lance Thurman  (9/2024)
David MacDonna (9/2026)
Justin Roesch (9/2026)
Mark Sprehe (9/2026)

Workplace Safety Committee (Term: 3 Yrs)

Clyde Bunch (02/2027)
Tim Krell (02/2027)
Melissa Calhoun (02/2027)
Ben Helton (08/2024)
Tim Eggleston (08/2024)
Julie Pittman (08/2024)
Jim Sausaman (09/2025)
Todd Ballenger (08/2024)
Brad Miller (07/2025)

Zoning Board of Appeals (Term: 5 Yrs)

Charles W. Chimento, Chair (04/2026)
George Petrilli (04/2027)
Don Wulf (04/2027)
Phil Sidles - Alternate 1 (04/2027)
JD Sudeth - Alternate 2 (04/2027)
Tony Mares (04/2025)
Richard Thompson (04/2026)